SIKÇA SORULAN SORULAR - ETA V-7 - ETA FOR WINDOWS

Program Modülü: Cari

VERSİYONU : V-7
SORU : İki ayrı cari kartta bulunan mevcut hareketleri tek cari karta nasıl toplayabilirim?
CEVAP :

Cari servisinde bulunan kod değiştirme ekranından eski ve yeni cari kodlar verilerek F2 ile işleme devam edilir. Bu durumda program eski cari karta yazılmış cari karttaki bilgileri yeni cari karta aktarır eski kartı siler.

VERSİYONU : V-7
SORU : Cari kartım yanlışlıkla silindi, yapılan hareketler duruyor. Aynı bilgileri tekrar girmemek için ne yapmalıyım ?
CEVAP :

Son haliyle bilgilerimizin yedeğini aldıktan sonra, ayni cari koduyla tekrar kartımızı açıp, carinin F5-Servis, F3-Dosya işlemleri, F2-Dosya bakımı, F3-Dosya düzeltme, F4-Kart hareket kontrolü ekranında F2-Kart hareket kontrolü işlemi tuşuna basılır, gelen soru evetle geçilerek sorun çözülür.

VERSİYONU : EFW
SORU : Excel bağlantısı olan raporlarda, excel butonuna basıp raporu excel formatında kayıt ettikten sonra oluşan dosyayı excel programı otomatik olarak açıyordu şu an otomatik açmıyor bunu nasıl sağlayabilirim?
CEVAP :

Menu de Servis İşlemleri / Ortak Tanımlar bölümüne girilir. Oto.Excel Bağlatısı parametresi işaretlenir. Programdan çıkılıp tekrar girilir.

VERSİYONU : V-7, EFW
SORU : Ekstre alırken, çek/senet hareketlerini tek satırda görmek istiyorum.Bunu nasıl yapabilirim?
CEVAP :

Ekstre ekranında F-8 Parametreler bölümündeki parametrelere ( E ) dersek, işlem tarihi aynı olan çek ve senetler toplanarak rapora yansıtılır.

VERSİYONU : V-6, V-7, EFW
SORU : Cari hesap kartını açarken yazmış olduğum Açılış Devir Değerini değiştirmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?
CEVAP :

Ekstre ekranında F-8 Parametreler bölümündeki parametrelere ( E ) dersek, işlem tarihi aynı olan çek ve senetler toplanarak rapora yansıtılır.

VERSİYONU : V-7, EFW
SORU : Stok ve Cari kartlarındaki bakiye ile hesap ekstrelerindeki bakiye tutmuyor.
CEVAP :

Servis,dosya işlemleri,dosya bakımı,kart düzeltme,kart hareket kontrolü yapılır

VERSİYONU : V-7
SORU : : Cari kartlarını toplu olarak nasıl silebilirim ?
CEVAP :

Cari modülünde cari kartların toplu olarak silinmesi Cari programı F5 Servis F3 Dosya işlemleri F2 Dosya bakımı F3 Dosya düzeltme F4 Kart düzeltme kısmında Toplu Kart Silme bölümünden istenilen aralıktaki,cari kartlar bakiyesine ve işlem görüp görmediğine bakılarak ve kullanıcı onaylı olarak kartlar toplu olarak silinebilir.

VERSİYONU : V-7
SORU : Cari kartında bulunan hangi sahaları toplu olarak değiştirebilirim?
CEVAP :

Cari kartında bulunan Tüm kart özel kodları, vergi dairesi ve vergi numarası sahaları gerektiğinde toplu olarak değiştirilebilir.
Bunun için programın F5 Servis F3 Dosya Işlemleri F2 Dosya Bakimi F5 Saha Değiştirme Değiştirme ekranında bulunan eski değer kısmına ilgili sahanın o anki durumu ;yeni değer kısmına değiştirilmek istenen değer yazılır,F2 Saha Değiştirme işlemi yapılarak eski değer yeni değere yazılanla değiştirilmiş olur.

VERSİYONU : V-7
SORU : Cari kartın ön yüzündeki bakiye ile ekstredeki bakiye birbirini tutmuyor.
CEVAP :

Servis/Dosya İşlemleri/Dosya Bakımı/Dosya Düzeltme/Kart-Hareket Düzeltme yapılarak Sorun giderilir.

VERSİYONU : V-7
SORU : Cari bakiye listesinde sadece devirden gelen borç ve alacak görünmüyor.
CEVAP :

CARİ/RAPORLAR-B/A-BAKİYE LİSTESİ'nde hareket Özel koduna xx verilerek sadece devirden gelen B/A bakiyesi görüntülenebilir

VERSİYON : V-6, V-7, EFW
Soru:
Yeni bir cari hareket kayıt edilirken veya eski bir kaydı iptal/düzeltme işlemi yapılırken “Entegrasyon Dosyası Bulunamamıştır” şeklinde bir hata mesajı geliyor.
Cevap:
Yapılması gereken işlem kullanılan versiyona göre şu şekildedir;
V-6 için; Ana menüden Cari modülüne girildikten sonra
  F5 Servis
  F5 Entegre Hesaplar (“entegre.dat” ekranı enter ile geçilir)
  F2 Genel İrtibatlar bölümüne girdikten sonra F2 kayıt tuşu ile ilgili ekran kayıt
  edilir. Bu durumda program şirket dizini altında Entegre.dat adında bir dosya
  oluşturur.
  V-7 için; Yukarıdaki aynı işlem V-7 modülünde direkt Ana menüden yapılır.
  F3 Şirket Devir Işlemleri
  F5 Entegrasyon Tablosu bölümünden girilerek yukarıdaki işlem aynen yapılarak hata giderilmiş olur.

VERSİYON : V-7, EFW
Soru:
Cari kartlarını toplu olarak silebilir miyim?
Cevap:
Cari modülünde cari kartların toplu olarak silinmesi Cari programı F5 Servis F3 Dosya işlemleri F2 Dosya bakımı F3 Dosya düzeltme F4 Kart düzeltme kısmına Toplu Kart Silme bölümünden istenilen aralıktaki,cari kartlar bakiyesine ve işlem görüp görmediğine bakılarak ve kullanıcı onaylı olarak kartlar toplu olarak silinebilmektedir.

VERSİYON : V-7, EFW
Soru:
Cari hesap ekstrede çek/senet hareketlerini tek satırda toplanmış olarak gösterebilir miyim?
Cevap:
Cari modülü ekstre ve stoklu ekstre raporlarına F8-PARAMETRELER tuşu yardımı ile karşınıza gelen ekranda bulunan parametrelere "E" verildiği takdirde döküme çıkan çekler/senetlerden işlem tarihi aynı olanlar toplanarak tek sıra halinde toplanarak döküme çıkacaktır.EFW Versiyonunda bu işlem ekranın sağ tarafında bulunan Parametreler butonuna basılarak ve istenen işleme işaret koymak (mouse ile click) suretiyle yapılır.

VERSİYON : V-7,EFW
Soru:
Cari hareketi yaparken vade otomatik olarak gelebilir mi?
Cevap:
Cari modülü F5 Servis F4 Sabit Tanımlar F2 Parametreler kısmına MUAFİYET UYGULA: [E/H] sahasına "E" verildiği zaman cari hareket girişindekod çağrılınca işlem tarihine karttaki muafiyet gün sayısı eklenerek vade tarihi otomatik olarak hesaplanıp ekrana gelmektedir. Vade sahasında "**" verilip enter tuşuna basıldığı zaman bu işlem yine çalışmaktadır (parametreye bağlı olmaksızın).

VERSİYON : V-6,V-7,EFW
Soru:
Cari kartın arka yüzü ile ön yüzü birbirini tutmuyor.Hesap extrasındaki bakiye ile Bakiye listesindeki bakiye aynı değil bu durumda yapmam gereken işlem nedir.?
Cevap:
Cari modülünde bazı durumlarda (kayıt esnasında oluşan bir problem,çok kullanıcılı sistemlerde donanımdan veya kablolama sisteminde oluşabilecek ve ağın çalışma sistemini olumsuz etkileyecek durumlarda vb.)cari kartın arka yüzüyle ön yüzü birbirini tutmayabilir. böyle bir durumda programın baz aldığı doğru değer hareketler olduğu için,program

0(212) 267 02 92